Det är kanske rimligt att Jaheim är med på en sån här lista. Men nog är väl debuten Ghetto Love oändligt mycket mer intressant? För min del är svaret enkelt.
Sen måste vi nog ta tillfället att diskutera en artist som borde konkurrera om en plats på listan. R. Kelly. Jo jag förstår varför man stryker honom från listan 2017. Jag förstår det.
Men när Jaheim kom hade R. redan gjort det Jaheim gör här i flera år. I min mening med betydligt vassare resultat. Skulle nog säga att R. släppt minst fem album som är bättre än Jaheims bästa. Men jag förstår varför R. inte är med. Jag gör det. Skulle sannolikt göra samma val.
Men Jaheim är åtminstone mer intressant än andra som kommer längre upp på listan. Så låt honom för all del stå tills vidare.